Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Klímaberendezés fűtés üzemmódban

Horváth Vince
2021. 08. 24. 16:07:44
Klímaberendezés  fűtés üzemmódban Az első alkalom a fűtés funkció bekapcsolása után egyből elakad és hívja a klímást.......

A gyors időjárás-változások kihívások elé állítanak minket szinte minden évszakban a megfelelő otthoni hőmérséklet elérésében. Az inverteres légkondicionálók vásárlása megoldást jelent minden évszakban történő használatra hiszen az egyik legfontosabb tulajdonságai közé tartozik, hogy nyáron hűteni és télen fűteni tudunk vele.

Előző híreinkben már leírtuk, hogy igaz ma már mindegyik készülékkel tudunk fűteni azonban nem mindegy, hogy csak átmeneti időben tudjuk ezt a funkciót kihasználni vagy teljes egészében időjárástól függetlenül úgynevezett fűtésre optimalizált készüléket vásároltunk. 

Általában a legtöbb ember nyáron a meleg ellen hűtésre használja a klímaberendezését és amikor az első alkalma nyílik arra, hogy a fűtés funkciót bekapcsolja egyből elakad és hívja a klímást, azzal, hogy nem működik, nem csinál semmit a klímaberendezés. 

Tehát azt már tudjuk, hogy nem minden klímaberendezés van teljesítve. A téliesített klíma csepptálcája és a kompresszora egy elektromos fűtőszállal van ellátva. A csepptálca fűtés megakadályozza, hogy a leolvasztás után a kültéri egységbe belefagyjon a kondenzvíz. A karterfűtés melegen tartja a kompresszorban lévő olajat.

  1. Fűtés üzemmódra váltás esetén a távirányító kijelzőjén az alábbi jelzés valamelyike látható: Heat, Heating, fűtés, és vagy napocska ábra.
  2. Fűtés üzemmód bekapcsolásakor a beltéri ventilátór illetve a fűtés nem indul el azonnal, csak kb. 5-10 perc múlva!
  3. Fűtés üzemmódban a  kültéri egységnél keletkezik kondenzvíz, mely a kültéri alsó burkolatában (csepptálcában) gyűlik össze, alapesetben a középen lyukon keresztül csöpög ki a kültériegységből.
  4. Fűtés üzemmódban, tartósan fagypont alatti hőmérséklet esetén klímaberendezést folyamatosan kell működtetni, éjszakára sem szabad kikapcsolni.
  5.  Fűtés üzemmódban ha kikapcsoljuk, a berendezésünket az automatikus leolvasztási folyamatot megszakítjuk
  6. Fűtés üzemmódban a leolvasztás típustól és jegesedéstől függően kb. 5-10 perc.
  7. Fűtés üzemmódban a kültériegység hangosabb fűtés esetén, mint hűtés üzemmódban és minél hidegebb van annál erősebb a hang.

Téliesített klíma hiányában, kültériegység csepptálcájában összegyűlő víz nagy hidegben megfagyhat, a felgyülemlő jég idővel még nagyobbá duzzadhat, akár a klímaberendezésben nagyobb kárt is okozhat.

Fűtés klímával
A gyors időjárás-változások kihívások elé állítanak minket szinte minden évszakban a megfelelő otthoni hőmérséklet elérésében .A legtöbb klímaberendezés a hűtés mellett ma már kisegítő fűtésre is kiválóan használható. Az eddig megszokott hagyományos fix fordulatszámú klímák (on-off rendszer) az átmeneti időszakban tudtak átvészelni a hidegebb estéket, működési tartományuk szerint az on/off készülékek általában + 5°C és +45°C közötti intervallumon belül használhatok  Ezzel szemben hatalmas változás az inverteres légkondicionálók még – mínusz -15 Celsius-foknál is energia hatékony fűtést képesek produkálni.1 kW villamos áramból, kb 4-5 kW-os fűtési energiát képesek produkálni.

A klímakészülékválasztás

A Legfontosabb szempontja lehet, hogy tudunk-e fűteni vele egész télen vagy csak átmeneti időben kiegészítő fütésre tudjuk használni?  Átmeneti időszakban, kisegítő fűtésként nagyon jó megoldás a klímafűtés. Ha egy helyiségben a hűtés miatt már szereltek fel inverteres berendezést, mindenképp érdemes kihasználni az őszi, tavaszi időszakban a split klímák nyújtotta előnyöket. A fűtésre optimális klímák –15 vagy –20 estenetként -25 fokos külső hőmérsékletig tudnak fűteni, alatta már nem. A téliesített klíma csepptálcája és a kompresszora egy elektromos fűtőszállal van ellátva. A csepptálca fűtés megakadályozza, hogy a leolvasztás után a kültéri egységbe belefagyjon a kondenzvíz. A karterfűtés melegen tartja a kompresszorban lévő olajat.

A klímafűtés előnyei
A klímafűtésnek számtalan előnye van, többek között ilyen az ára is. Gondoljunk csak egy gázkazán beszerelésére, a sok utánajárásra, papírmunkára, engedélyekre. Ezenkívül a rendszer kialakítása sem egyszerű feladat. A klímaberendezés direkt elpárolgással működik, nincs közvetítő közeg, azaz egyenesen a munkavégző közeget visszük a lakásba, a hatásfok lényegesen nagyobb, mint bármely más fűtésrendszer esetén.

Milyen hatékonységgal müködik a klímaberenezésünk?

Ezt az SCOP, adat mutatja meg amely az egész fűtési szezonra vetítve mutatja meg, hogy adott készülék hány kW fűtési energiát állít elő.

H tarifa

A “H” tarifa tehát egy kedvezményes díjszabás, melyről hőszivattyúkat és a megújuló energiaforrásokból épített fűtési rendszereket lehet üzemeltetni. Nem szabad összekeverni az éjszakai árammal. A “H” tarifát kifejezetten fűtést támogató tarifa, ezért csak október 15-től április 15-ig, azaz fűtési szezonban vehető igénybe, de a GEO tarifával szemben ez 24 órában a rendelkezésünkre áll. Igénybevételéhez néhány fontos információt tudnunk kell.Például a klímának a COP értéke legalább 3-nak kell lennie és a H tarifához egy külön mért felhasználói áramkör kell, tehát két villanyóra. Fűtési szezonban (október 15. és április 15 között) vehető igénybe, fűtési szezonon kívül „A1” árszabással kerül elszámolásra, de természetesen a fűtési időszakon kívül is lehet kérni a mérőóra bekötését.

A H tarifa igénylés lépései

1. Töltse ki és adja be a szolgáltató weboldalán található hálózati bővítés igénylőlapot, amiben a H tarifás mérőt tudja megigényelni a már meglévő csatlakozásai mellé.

2. Vegye fel a kapcsolatot egy az áramszolgáltatójánál regisztrált villanyszerelővel, aki megfelelő jogosultsággal rendelkezik az új mérő hely kialakításához.

3. Válassza ki a telepíteni kívánt hőszivattyús berendezést és nyújtsa be a csatlakoztatni tervezett készülék(ek) alább, a BENYÚJTANDÓ DOKUMENTUMOK lenyíló ablakban felsorolt dokumentumait. Az ELMÜ bekéri a berendezések gyári számát is, ami azt jelenti, hogy a berendezéseket az igénylés előtt már meg kell venni.

4. Az igénylést követően 15-20 napon belül tájékoztatást küldenek a műszaki-gazdasági feltételekről, ami alapján véglegesítésre kerül a bekötés.

A VILLANYSZERELŐTŐL

– A bővítési Igénybejelentő

– A mérőhely kialakítását igazoló nyomtatvány

A KLÍMASZERELŐTŐL

– H-tarifa nyilatkozat

– A klíma műszaki paraméterei

– A klíma megfelelőségi nyilatkozata