Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Mi is az a kondenzvíz és hogyan keletkezik, és ennek kezelése

Mi is az a kondenzvíz és hogyan keletkezik, és ennek kezelése A klíma működése egyet jelent a kondenzvíz megjelenésével, amit valahogy muszáj elvezetni

Lakossági split klímákból a kétféle üzemmódból adódóan két külön helyen is termelődik bosszantó kondenz víz vagy olvadék víz.  Az első és legjobban ismert a beltériben lecsapódó kondenz víz, és annak az elvezetése. A klímatelepítések során mindenki tudja, és teljesen természetes, hogy ahol klímaberendezést üzemeltetünk ott a meleg levegőből elvont hő a hőcserélőben lekóndenzálódik és tiszta víz formájában és a külső környezetünkben távozik.

Ezen túlmenően amikor fűtési funkciót használunk, akkor a kültéri egység leolvasztáskor szintén vizet termel, ami a kültéri egység alján szabadon távozik. Értelemszerűen a hidegebb hónapok során kell fűtéssel ezzel számolnunk, így ilyenkor a leolvasztás során még több víz keletkezik, ami a kültéri egység alján szabadon távozik. A legtöbb kültéri leolvasztási defrost folyamat a minusz 5 plusz 5 fok között párás-ködös időben indul, és általa termelődik meg a kültériben az olvadék víz.

Kondenz víz

Ha a kondenviz magán területre csepeg, úgy a magánterület tulajdonosának (társasház esetén tulajdonostársaknak) engedélye szükséges, közterület esetén a helyi önkormányzattól kell engedélyt kérni. A törvényi szabályzás még nem 100% mértékben kialakult e tekintetben. Azonban egyre több társasház ezt ma már nem engedélyezi! Sőt egyenesen tiltja az utcára, járdára, szigetelt kivezetni. Nagyon fontos, hogy előre tájékozódjunk a helyi szabályozásról tartsuk szem előtt a szomszédok és a járókelők érdekeit.

A kivezetett kondenz víz mehet:

  1. szabadon a kertbe
  2. esőcsatornába
  3. gyűjtőtálcába
  4. párologtatóba

Abban az esetben, ha kondenzvizet nem lehet esőcsatornába elvezetni (pl. panelházak) vagy erre nincs mód, (drága, nem esztétikus, magasan van) akkor az ügyfélnek a döntési jogköre, hogy a kondenzvizet gyűjti beltéren belül pl. kannában (valójában ez az egyetlen hivatalos, és nem támadható megoldás), vagy az épületen kívülre kéri elvezetni.

Mi ilyenkor a megoldás? 
Abban az esetben, ha kondenzvizet nem lehet esőcsatornába, homlokzatra stb stb elvezetni (pl. panelházak) ebben az esetben más lehetőséget kell találnunk pl:  csap szifonjába, tetőre, ereszbe  Azonban létezik ma már egy másik alternatív megoldást is egy cseppvíz elpárologtató!

A cseppvíz elpárologtatót a kültéri egység mellé tudunk felszerelni, és ahogy elkezd vízzel megtelni, bekapcsol egy fűtőszálat, ami azt elpárologtatja. 1,5 liter/ óra kondenzvíz elpárologtatására alkalmas. Ezzel a teljesítményével kiváló munkát végez. De mennyibe is kerül ez a klíma tulajdonosnak? Jelenleg közel: 50.000.-ft egy Cseppvíz elpárologtató berendezés.

 


 

Olvadék víz.

Bármely olyan légkondicionáló esetén, amit fűtésre használnak számolni kell a készülék fűtési üzemben történő leolvasztásával, (defrost). Amikor ez a folyamat végbemegy, a kültéri egység a kondenzátorra fagyott jeget leolvasztja, ami vizzé válik. Minél párásabb, ködösebb az idő annál többször indul el ez a folyamat. Óránként 5-10 liter olvadékvízzel kell számolni, ami ha belegondolunk nem kevés. 

FONTOS!!!!!!!!

Kifejezetten fűtésre használt klímák esetén elengedhetetlen tartozék a csepptálcafűtés, mert ez biztosítja, hogy a csepptálcába került, és ott esetlegesen megfagyó víz, a normál helyen tudjon távozni. Az olvadék vizet nem lehet a beltéri kondenzvíz mintájára elvezetni, mert az egy hidegben perceken belül belefagy a csőbe. A tervezetten fűtésre használt klímák aljába nem teszük bele az elvezetésre használt csonkot, mert ezzel is csökkentjük a befagyás esélyeit. Ezeknek a klímák aljából kifolyó, és esetlegesen megfagyó olvadékvíz sikosságmentesítéséről a megrendelő köteles gondoskodni. 

Mi ilyenkor a megoldás? 

Abban az esetben, ha a fűtési kondenzvíz mindenképpen elvezetendő, mert a kültéri egység helye optimálisan nem választható, úgy lehetőség van a kültéri egység alá, egy 2. fűtött csepptálcát és fűtött elvezető-csövet kiépíteni, ami saját 2 fokon bekapcsoló termosztáttal rendelkezik. Ennek a költsége pontos felmérést igényel, de az eddig felszereltek alapján 70 000 – 110 000 + Áfa körül érhető el. Fontos tudni, hogy a fűtés cső méterenként 100 W, csepptálcánként 250 W teljesítményt vesz fel, és ennek megfelelő módon terheli a villanyszámlát is.